Gıda Katkı Maddeleri

GIDA KATKI MADDESİ: E 211 SODYUM BENZOAT

Sodyum Benzoat Nedir?

Sodyum benzoat benzoik asitin sodyum tuzlarındandır. Gıda katkı maddesi olarak gıda endüstrisinde kullanılan bir kimyasal maddedir. Gıda maddelerinde E211 olarak kodlanmaktadır. Oda sıcaklığında katı halde bulunur. Beyaz renkli olup kristal bir yapıya sahiptir. Yanıcı bir maddedir. Suda iyi çözülmektedir.

Nasıl elde edilir?

Sodyum benzoat benzoik asitin sodyum bikarbonat, sodyum karbonat veya sodyum hidroksit ile nötralizasyonu sonucunda elde edilmektedir. Sodyum benzoat doğada bulunmamasına rağmen kaynağı olan benzoik asit birçok bitkisel ve hayvansal kaynaktan elde edilebilmektedir.

Nerelerde kullanılır?

Benzoik asit ve benzoatlar geniş bir aralıktaki asidik veya zayıf asidik ürünlerde kullanılırlar.

Endüstriyel Kullanım Faydaları Nelerdir?

Sodyum benzoat bakteriostatik ve fungitatik bir yapıya sahiptir. Yani bakterilerin ve mantarların çoğalmasını engelleyici özelliği vardır. Bu yüzden Gıda Endüstrisinde gıda koruyucu maddesi olarak E211 koduyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Besin Değeri Nedir?

Sodyum Benzoatın besin değeri yoktur.

Kabul Edilebilir Günlük alım düzeyi nedir?

5 mg/kg vücut ağırlığı olarak belirlenmiştir.

Yan etkileri Nelerdir?

Normal düzeyde alındığında bilinen yan etkisi yoktur ancak aşırı alımında astıma, kurdeşene, dolaşım ve sinir sistemi bozukluklarına ve çocuklarda hiperaktivite bozukluğuna sebep olduğu birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Meyve sularında kullanıldığında askorbik asit (C vitamini) ile birleşerek karsinojen olan benzen oluşumuna sebebiyet verdiği saptanmıştır.

Kullanım Sınırlamaları nelerdir?

Renklendirici preperatlarında kullanımında;

Preparatta tek başına veya birlikte 1500 mg/kg son üründe serbest asitlik cinsinden 15 mg/kg sınırlaması vardır.

Enzim preparatında kullanımında;

5000 mg/kg (tek başına veya birlikte serbest asitlik cinsinden) 12000 mg/kg peynir mayasında sınırlaması vardır. Son Üründe 1,7 mg/kg 5 mg/kg peynir mayasının kullanıldığı peynirde sınırlaması vardır.

İçeceklerde kullanımında;

0,85 mg/l 2,5 mg/l peynir mayasının kullanıldığı peynir altı suyu bazlı içeceklerde sınırlaması vardır. Aroma vericilerde 1500 mg/kg aroma vericilerde (tek başına veya birlikte, serbest asitlik cinsinden) sınırlaması vardır.

Katkı Maddeleri ile ilgili genel bilgi arıyor iseniz Gıda Katkı Maddeleri yazımı okumanızı öneririm. Sitemizde bulamadığınız katkı maddeleri incelemeleri için beklemede olmanızı tavsiye ederim. Kardeş Sitemiz olan gidamuhendisi.net adresinde katkı maddeleri gıda ile ilgili haberleri ve tebliğ özetlerini bulabilirsiniz.

Dilerseniz sitemize üye olabilir ve/veya sosyal medya hesaplarımız olan  instagram ve facebook üzerinden ambalajlı ürün incelemelerimizi , twitter  üzerinden paylaştığımız gıdaya dair bilgileri  ve linkedin  üzerinden iş ilanlarına olan desteklerimizi farklı birkaç yazımızı bulabilmek için bizi takip edebilirsiniz.

Gıdacı Kafasının Tespit Ettiği Sodyum Benzoat İçeren Ürün Örnekleri

Bi Limonata

Pınar Frii Misket Limonlu

Booza Ballı&Muzlu

Please follow and like us:
error

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram
Araç çubuğuna atla