Gıda Katkı Maddeleri

GIDA KATKI MADDESİ: E 330 Sitrik Asit

Sitrik Asit Nedir?

Sitrik asit organik ve zayıf bir asittir. Halk Arasında Limon Tuzu (limon asidi) olarak bilinir. E 330 koduna sahiptir. Renksizdir. Kristal ve toz yapıdadır. Bitkilerde ve turunçgiller başta olmak üzere birçok meyvede bulunmaktadır. Asit ve ekşi tat özelliği vermektedir. Gıda Katkı maddesi olarak asitliği düzenleyici, koruyucu ve aroma verici olarak kullanılmaktadır.

Nasıl elde edilir?

Ticari olarak pekmezin Aspergillus niger küfü ile fermantasyonu ile hazırlanır. İçeriğinde bulunduğu bitki ve meyvelerden de izolasyon, kimyasal sentez veya mikrobiyel fermantasyon metodları üretilir.

Sitrik Asit Nerelerde kullanılır?

Gıda endüstrisinde ;

Özellikle alkolsüz içecek ve şekerlerde aroma verici, asitlik düzenleyici koruyucu olarak kullanılmaktadır. Clostridium botulinum bakterilerinden korunmak için konserve meyve ve sebzelere de eklenmektedir. Bazı ilaçlar ve besin takviyelerinde de kullanılmaktadır. Meyvelerde kararmayı önlemek için yararlanılır. Şaraplarda bulanıklık, bakteri, küf ve mantar oluşumunu engellemek amacıyla kullanılır. Peynir üretiminde enzim aktifliğini arttırmak için kullanılmaktadır. Antioksidan içeren gıdalarda antioksidanın etkisinin arttırılması için kullanılmaktadır. Bazı kek, bisküvi, lokum, dondurma, şerbet, jöle, hazır çorba, dondurulmuş bazı gıdalar, konserve ve salçalarda kullanılmaktadır.

Gıda Endüstrisi dışında;

Pas giderici olarak, dezenfektan, kimyasal bağlayıcı, kozmetik ve kimya endüstrisi katkı maddesi, kireç çözücü gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Endüstriyel kullanım faydaları nelerdir?

Endüstride antioksidan aktivitenin arttırılması,
Raf ömrünün uzatılması,
Asitliğin düzenlenmesi,
Mikroorganizma oluşumunun engellenmesi,
Fiziksel bazı kusurların önlenmesi gibi avantajlar sağlamaktadır.

Besin Değeri Nedir?

Besin değeri yoktur.

Kabul edilebilir günlük alım düzeyi nedir?

Kabul edilebilir günlük alım düzeyi belirlenmemiştir.

Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Kanserojen olduğu ve bazı ruhsal problemlere sebep olması başta olmak üzere yazılan çizilen birçok bilgi ispatlanmamıştır ve bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır.
Bilinen etkilere bakıldığında ;
-Hayvan denemelerinde karaciğeri koruduğu,
-Böbrek taşı oluşumunu alkalileşme özelliği ile önlediği,
-Cilt koruyucu etkisi bulunduğu,
olumlu etkileri olarak literatürde yer almaktadır.

Olumsuz etkilerine bakıldığında ise,

-Özellikle bebek ve küçük çocuklarda diş minesini olumsuz etkilediği
-Çok nadir de olsa alerjik reaksiyonlara sebep olabildiği ortaya konmuştur, ancak alerji kaynağının sitrik asit değil sitrik asit elde edilirken kullanılan substrat olduğu da düşünüldüğü bilgisine ulaşılmaktadır..

Sitrik Asit Kullanım Sınırlamaları nelerdir?

Sitrik asit, bütün din gurupları, vejeteryanlar ve veganlar tarafından tüketilebilirdir. 

Katkı Maddeleri ile ilgili genel bilgi arıyor iseniz Gıda Katkı Maddeleri yazımı okumanızı öneririm. Sitemizde bulamadığınız katkı maddeleri incelemeleri için beklemede olmanızı tavsiye ederim. Kardeş Sitemiz olan gidamuhendisi.net adresinde katkı maddeleri gıda ile ilgili haberleri ve tebliğ özetlerini bulabilirsiniz.

Dilerseniz sitemize üye olabilir ve/veya sosyal medya hesaplarımız olan  instagram ve facebook üzerinden ambalajlı ürün incelemelerimizi , twitter  üzerinden paylaştığımız gıdaya dair bilgileri  ve linkedin  üzerinden iş ilanlarına olan desteklerimizi farklı birkaç yazımızı bulabilmek için bizi takip edebilirsiniz.

Please follow and like us:
error

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram
Araç çubuğuna atla