Gıda Katkı Maddeleri

GIDA KATKI MADDESİ: E 965 MALTİTOL

Maltitol Nedir?

Maltitol şeker ikamesi olarak kullanılan bir şeker alkolüdür(poliol). Sofra şekeri ile %70-90 oranında aynı tatlılığa sahiptir. Sofra şekeri olarak bilinen sakkaroz ikamesi olarak kullanılır ve kalorisi sakkarozun yarısı kadardır. Diş çürümesini arttırmaz ve kan şekeri üzerinde sakkarozdan daha az yükseltici etkiye sahiptir. Gıda ürünlerinde maltitol (E 965(i)) veya maltitol şurubu (E 965(ii)) olarak bulunur.

Nasıl Elde Edilir?

Hidrolize edilmiş nişastanın katalitik hidrojenasyonu ile elde edilen bir disakkarittir. Hidrojenlenize bir nişasta hidrolizatı olan maltitol şurubu, nişastanın hidrolizinden üretilen bir karbonhidrat karışımı olan mısır şurubunun hidrojenlenmesiyle elde edilir. Bu şurubu ağırlıkça %50-80 arasında maltitol içerir. Diğer kısmı genel olarak az miktarda diğer şekerlerle ilişkilendirilen sorbitoldür.

Nerelerde Kullanılır?

Marşmelov, çikolata, dondurma, diyet ürünler, kek, unlu mamüller, bisküvi, gofret, sert şeker, sakız, enerji barları, helva, reçel ve benzeri dolgular, sürülebilir çikolata, sütlü tatlılar, krema dolgusu, kurutulmuş meyve, pestil, köme gibi ürünlerde ve medikal şuruplarda düşük kalorili tatlandırıcı olarak kullanılır.

Endüstriyel Kullanım Faydaları Nelerdir?

Maltitol’un yüksek tatlılığı diğer tatlandırıcılarla karıştırılmadan kullanılmasına izin verir. Diğer şeker alkolleriyle karşılaştırıldığında ihmal edilebilir bir soğutma etkisi (pozitif çözelti ısısı) gösterir ve sakkarozun ince soğutma etkisine çok benzer. Kristalleşmenin az olması avantajı sağlar. Jelatin kapsüllerde yumuşatıcı ve nemlendirici olarak kullanılır.

Maltitol Besin Değeri Nedir?

1 g’ı 2-3 kcal enerji sağlamaktadır.

Kabul Edilebilir Günlük Alım Düzeyi Nedir?

Belirlenmemiştir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Bu katkı maddesi kısmi olarak emilir ve vücutta glikoza parçalanır; kalan kısmı kalın bağırsakta fermente edilir. Fermentasyon süresince gaz üretilir ki bu bağırsaklarda ve midede şişkinliğe neden olur. İntoleransı olan kişilerde laksatif etkiye neden olur. Normalde yan etkisi, tek başına 25- 30 gram alındıktan sonra oluşur ki bu da normal gıdalarda kullanıldığı miktarın çok üzerindedir.

Devletlere Göre Uyarıları Nelerdir?

Avrupa Birliği’nde ve Avustralya, Kanada, Norveç, Meksika ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde, maltitol “Aşırı tüketiminde müshil etkisi gösterebilir” gibi zorunlu bir uyarı ile kullanımına izin verilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, günde 100 gramın üzerindeki seviyelerde tüketildiğinde müshil potansiyeli hakkında bir uyarı önerisi ile birlikte genel olarak güvenli bir madde olarak kabul edilir. Türkiye’de herhangi bir uyarı yapılmadan kullanılır.

Kullanım Sınırlamaları Nelerdir?

Maltitol, tüm din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejeteryanlar kullanabilir. Şeker alkolü terimi kimyasal bir tanımdır; maltitol alkol (etanol) içermez.

Gıdacı Kafasının Tespit Ettiği Maltitol İçeren Ürünler

Dukan Pizza Tadında Bisküvi

Sitemizde bulamadığınız katkılar veya katkılar ile ilgili bilgiler için kardeş sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Please follow and like us:
error

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram
Araç çubuğuna atla