Genel

BENİM GÖZÜMDEN GIDA MÜHENDİSLİĞİ

Gıda mühendisliğini anlamak için tanımlar

Gıda; insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için vücuda gerekli olan besinsel bileşenlerin kaynağını oluşturan, tütün ve ilaç hariç yenilen ve içilen her türlü gıda maddesi olarak tanımlanmaktadır.

Gıda sanayi; tarım ürünlerinin işlenmesine dayalı olan, ham madde olarak bitkisel, hayvansal ve su ürünlerini kullanan, bunlara ısıl, mekanik, kimyasal ve biyolojik teknik ve teknolojileri uygulayarak yeterli raf ömrüne sahip ve fonksiyonel ürünlerin üretilip, uygun şartlar altında tüketiciye ulaşmasını sağlayan sanayi koludur.

Gıda mühendisliği ise gıda sanayiindeki proseslerin gıdaların işlenmesi, yeni gıdalar geliştirilmesi, depolanması, taşınması ve pazarlanması noktalarında uygulama bulan bir mühendislik dalıdır. Üniversitede yıllarımda çok değerli bir hocamın tanımını da size aktarmadan geçemeyeceğim; “Gıda mühendisliği tarladan çatal a kadar her aşamada uygulanan bir mühendislik bilimi dalıdır.”

Gıda mühendisliği bölümü

Bölüm Türkiye’de 80’den fazla üniversitede mevcut olup, bazı fakültelerde İngilizce ve bazılarında ise ikinci öğretim olarak da hizmet verilmektedir. Bölüm “Gıdanın mühendisliği mi olurmuş?” diyerek basite indirgenecek bir bölüm değildir. İstediğiniz bir üniversitenin bölüm sayfasını ziyaret edip hangi derslerin verildiğine ve eğer bu alan ile alakalı değil iseniz ders içeriklerine bakmanızı öneririm.

Mezun olduktan sonra

Gıda Mühendisleri mezun olduktan sonra gıda üretimi, gıda kontrolü, gıda laboratuvarları, gıda ile ilgili satın alma ve satış, gıda firmaları ar-ge birimleri veya merkezleri vb. birçok alanda çalışabilmektedir. İstihdamı zorunlu personel (İZP) aylık taban ücreti 2019 yılı 5076 TL (beş bin yetmiş altı Türk lirası)  olarak belirlenmiştir. Fakat maalesef ki bu ücretle çalışan mühendis sayısı yok denecek kadar azdır. Piyasada kendi edindiğim tecrübelere ve arkadaşlarımın deneyimlerine dayanarak söylemeliyim ki 3000 TL (üç bin Türk lirası) üzerinde çalışan mühendis aramak samanlıkta iğne aramaktan farksızdır. İZP olarak çalışanlar için de durum değişmemektedir. Özel sektör bu alanda da bizleri şaşırtmayarak kibar tabir ile yasal boşlukları kullanmakta, kaba tabir ile işin çakallığı ile ilgilenmektedir.

Gıda mühendisi nasıl olmalı?

Eğer sevmeyerek yapacaksanız kahrı çekilir sektör değil. Ama seviyorsanız işinizi eğlenceli ve sizi tatmin edici hale getirme şansınız oluyor. Şimdi yazacağım kısımda bana katılan ya da katılmayan meslektaşlarım olacaktır. Ama dikkat ediniz cümlelerime “Bana göre” diyerek başlayacağım. Bana göre gıda mühendisi meraklı olmalı, disiplinli, söz geçirebilen, pratik çözüm bulmayı alışkanlık haline getirmiş olan, sabırlı, kural tanıyan bireyler olmalı. Ben öyle miyim? İnanın hala bilmiyorum çünkü insan doğumundan son nefesini verdiği ana kadar kendinde bir şeyler bulmaya devam eder. Ve bu şeyler sürekli değişkenlik gösterebilir. O yüzden yeni tercih yapacakların bilmesi gereken sektörde sabır göstermek zorunda kalacağınız üstleriniz ve sizi kabullenmeyi genel olarak reddedecek astlarınız olacaktır. Hijyen kuralları gereği dış görünüşü şekillendirmek zorunda kalacaksınız. (tırnak uzatmayacak, oje sürmeyecek erkekseniz saç sakalınızı firma kurallarına göre şekillendireceksiniz. Saçlarınız uzunsa toplayacaksınız.) Sürekli aksilik çıkacak ve çözüm bulmak için astınız da üstünüz de sizin önerinizi bekleyecek ve değerlendirecek. Pratik olmak zorundasınız. Merak etmezseniz kimse size yeni girdiğiniz işte işi öğretmek için çabalamayacak siz merak edip sorgulayacaksınız. Disiplinli olmazsanız ipin ucunu kaçıracak ve kaçırdıklarınızı çok zor toparlayacak belki de toparlayamayacaksınız. Sözünüzü geçiremezseniz özellikle kural uygulatmakta aşırı zorlanacak ve genelde arada kalacaksınız.

Yapılır mı?

Mesleği önceden seçmiş öğrenci ve mezun meslektaşlarıma zaten selam olsun, onlar bu yazımdakiler konusunda farkındalığı oluşan veya oluşmaya başlamış olanlar. Yeni tercih yapacak olanlar birçok yerde yapılır mı, nerde çalışılır, ne kadar maaş alınır gibi sorular soruyorsunuz. Sormayın! Ben bu işi severek yapan biri olarak yapın derim sevmeyen biri yapmayın, maaşı yüksek tecrübeli bir mühendis size yüksek meblağlardan bahseder, yeni mezun mühendis asgari ücret veya bir tık üzerinden. Bu hayatta her noktada olduğu gibi meslek seçimi noktasında da önemli olan sizsiniz. Sizin hayallerinizi ve planlarınızı kimse bilemez. Bu sebeple tek tavsiyem araştırmalarınızı büyük bir incelikle kendiniz yapın ve ne yapacağınıza kendiniz karar verin. Sorusu olanlar yorum kısmına yazmak dışında iletişim formundan, sosyal medya da linkedIN, Instagram, Twitter, Facebook hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.  Mesleğini seven, yapmaktan ve telaffuz etmekten keyif alan biri olarak üye olmanız ve takipte kalmanız temennisi ve en derin sevgilerimle. G.K

Please follow and like us:
error

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram
Araç çubuğuna atla