Genel

Tuz Konuşuldu Ya Sonra

TUZ KONUŞULDU YA SONRA

2010 yılı başlarında sağlık bakanlığı lokantalardan tuzlukları kaldırıyordu. O dönem ki adıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise ekmekte kullanılan 17 çeşit gıda katkı maddesini kaldırıyor gene o dönemlerde GTHB Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, ekmekteki tuz oranını yüzde 2’den yüzde 1,5’e düşürdüklerini, hedeflerinin oranı yüzde 1’e indirmek olduğunu bildirmişti. Erol, “Peynirle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Farklı peynir tiplerine göre tuz oranını yüzde 12 ile yüzde 40 arasında azaltacağız” diye konuşmuştu.°¹

Dışarıdan baktığımızda ekmekte ki katkı maddelerini kaldırıyorlar oluşları kulağa hoş geliyordu. Şimdi biraz da muhtevasını açalım.

İlk olarak Tarım Bakanlığı 31.12.2008 tarihli ve 27097 sayılı resmi gazetede 2008/69 numaralı ‘’Renklendiriciler ve tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Kaktı Maddeleri Tebliği’’ yayınlar ve orada E 552 kodlu Kalsiyum silikatı tuz ve tuz yerine geçen maddeler e 10 g/kg değerinde izin verilen katkı maddeleri olarak  ifade eder. °01 

E 552 Ne o zaman?

Kalsiyum silikat; kireçtaşı, özel kum ve tek hücreli suyosunlarında olan sisli diatiomların iskeletlerinden üretilir. Çok çeşitli gıda ve kozmetik ürünlerinde topaklanmayı engelleyici ajan olarak kullanılır. Türkiye’ de kullanımı serbesttir.

Riskleri: Asbestle benzerlik gösterdiğinden kansorejendir. Kanada’ da yapılan çalışmalar, akciğer ve mide içinde oldukça tehlikeli olduğunu göstermiştir. Mutlaka sakınılmalıdır °3

27097 sayılı resmi gazetede gelen bu oldu ya sonrası ise bu Tablo:

E 535 Sodyum ferrosiyanür E536 Potasyum Ferrosiyanür E 538 Kalsiyum Ferrosiyanür   Tuz ve tuz yerine geçen maddelere   20 mg/kg Susuz Potasyum Ferrosiyanür cinsinden tek başına veya birlikte

°²

Sonuç aynı; Bakanlık Resmi Gazetenin 29.12.2011 tarih ve 28157 sayılı nüshasında  01.01.2013’ten itibaren geçerli ‘’ Türk Gıda Kodeksinde Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’’ni yayınladı ve yukarıdaki tabloya yer verdi.

Bu tabloda üretici Sofra tuzunun her 1 kg’na 20mg kadar E535, E536 veya 538 den ekleyebiliyor.

KODU: AÇIKLAMA UYARILAR
E 535   Sodyum Ferrosiyanit (Sentetik) Adı: Sodyum Ferrosiyanit Menşei: Sentetik Açıklama: Hidrojen ferrosiyanit ve sodyumhidroksitten elde edilir. Topaklanmayı engelleyici ajan olarak, kırmızı şaraptan bakırın uzaklaştırılmasında ve tuz üretiminde topaklanma önleyicisi olarak kullanılır. Riskleri: Toksik/Zehirli etkiye sahip olduğundan alerjik reaksiyonlara yol açar. Mutlaka sakınılmalıdır.           Mutlaka sakınılmalı!
E 536 Potasyum Ferrosiyanit (Sentetik) Adı: Potasyum Ferrosiyanit Menşei: Sentetik Açıklama: Hidrojen ferrosiyanit ve potasyumhidroksitten  elde edilir. Tuzlarda metal bağlayıcı ve topraklanmayı engeleyici ajan olarak kullanılır. Riskleri: Toksik/Zehirli etkiye sahip olduğundan alerjik reaksiyonlara yol açar. Mutlaka sakınılmalıdır.         Mutlaka sakınılmalı! Türkiye de Tuz ürünlerinde kullanımı serbest.  
E 538   Kalsiyum  Ferrosiyanit (Sentetik) Adı: Kalsiyum Ferrosiyanit Menşei: Sentetik Açıklama: Hidrojen ferrosiyanit ve kalsiyumhidroksitten  elde edilir.Düşük sodyumlu tuz üretiminde topaklanmayı engelleyici ajan olarak kullanılır.  Riskleri: Toksik/Zehirli etkiye sahip olduğundan alerjik reaksiyonlara yol açar. Mutlaka sakınılmalıdır.       Mutlaka sakınılmalı!     Türkiye de Tuz ürünlerinde kullanımı serbest.

°4

Olan ne peki?

Hidrojen Siyanüre (HCN) dönüşebilen tehlikeli katkı maddesine kapıyı açıyorsun sonra sağlıklı olsun diye ekmekte tuz oranını düşürüyorsun.

Tarihimizde yöresel ekmekler rafa kaldırıldıktan sonra günümüz tüketilen ekmeğin olmazsa olmazı da un, su, tuz, maya oldu. Ekmek tuz oranı düştü, undaki buğday tohumunun hibrit durumuna ilişkin bir işlem yok, piyasalarda kullanılan ekmek mayalarında da, ekmek yapımında kaldırılmış olan bir o kadar gıda katkı maddesi ve maya da kendini gösteriyor. Su konusuna geldiğimizde de şebeke su analizlerini zaten biz göremiyoruz lakin gıda hareket grupları, firmaların kendilerine ait su raporlarını paylaşıyor ve baktığımızda orada ki durum daha da vahim. Nereye el atsak elimizde kalıyor desek tam yeri.

Suyun durumu meçhul,  piyasalarda korkutucu katkı maddesi içeren tuzlara serbestlik var, un hibrit buğdaydan yapılabiliyor, ekmek yapımında kaldırılmış katkı maddeleri sayısı kadar varyasyonda,benzer katkı maddeleri mayanın yapısında ben buradayım diyor. Bakanlıktan söylenilen ise tuz oranını düşürdüm, katkı maddelerini kaldırdım… Yani kökü çürümüş hasta ağacın yaprağının tozunu silerek iyileştirmeye çalışıyorum o hasta ağacı diyor. Ortada açık olan bir durum var o da bu ağacın kökü çürük.

Unutmamak lazım

Böyle kritik bir durum olduğu zaman medyaya çıkan sağlık konuşmacıları da ele aldıkları gıda unsurunun muhtevasını tam izah etmezler ve geniş bir anlatım yaparlar. Güzelce bir metin yayınlama da yok, konuşur ve oradan başka akademisyen çıkar o da tam aksini söyler birisi daha çıkar daha farklı şeyler söyler derken ciddi konular buhar olur.

2008 & 2011 yıllarının son günlerinde çıkan bu tebliğlerde yılsonuna yakın olmasından olsa gerek ses soluk yoktu, lakin sonrasında ortama tuz tüketimi ile bir konu açıldı ve gene herkes ayrı telden çaldı. İlave edilen katkı maddeleri konuşulmuyor, birileri rafine tuzu övüyor birileri bütün tuzları toptan çöpe atıyor birileri de ‘’Himalaya Tuzu’’ diye halkın dolandırılabildiği tuzu anlatmaya çalışıyor. Sonrası halkın kafası daha karışık ve bildiği yola devam.

İnsan için gerekli olan eser elementler ve mineraller tuz kristalinde yüksek derecede bulunuyor. Bizler de çeşitli yörelerimizden 10-15 kg gibi analiz sonucu temiz olan kaya tuzlarından alsak bize de komşumuza da  bir sene gider oysa.

Popüler bir dönem olmuştu tuz hakkında, ya sonra?  Konuşulmayan o katkı maddeleri tuza da girebiliyor belki, ekmeğimize de. Maya yolu ile o katkı maddeleri gene ekmeğe gelebiliyor. Ekmekte ki ne suyun yapısını biliyoruz ne de  un da ki buğdayın hibrit olmayacağını duyuyoruz…

Makale bitti ama burası da önemli

Aslında tuz da bir katkı maddesidir. Katkı maddeleri ile ilgili G.Kahraman kaleminden yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Beğenilerinizi ve yorumlarınızı sosyal medya hesaplarımız Instagramfacebook,twitter,linkedIN üzerinden bize iletebilirsiniz takiplerinizi de bekliyoruz. Hoşçakalın…

°¹ http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/ekmekte-tuz-orani-dustu-sira-peynirde-27558152

°01  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/12/20081231M4-11.htm

°²  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/12/20111229M3-3-1.pdf

° Yediklerimizin İçinde N( E ) var? A’ dan Z’ ye Tüm Katkı Maddeleri hayykitap 3.Baskı 135. Sayfa

° Yediklerimizin İçinde N( E ) var? A’ dan Z’ ye Tüm Katkı Maddeleri hayykitap 3.Baskı 133. Sayfa

Please follow and like us:
error

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram
Araç çubuğuna atla