Mineraller

Bir Mineral: DEMİR

Demir Nedir?

Demir kimyada bir element, gıdalar içerisinde ise bir mineraldir. Hangi gıdada ne kadar olduğunu makalenin sonunda çizelge halinde bulabilirsiniz.

Kimyasal Bilgileri?

Demir kimya biliminde element kategorisindedir. Çoğumuzun bildiği üzere periyodik tablo adı verilen bir çizelge de kendisine yer bulur. Element simgesi “Fe” dir. Bu simge latince karşılığı olan “Ferrum” un kısaltmasından gelmektedir. Periyodik tablonun geçiş metalleri bölümünde yer alır. Atom numarası 26 dır. Atom ağırlığı yaklaşık olarak 55,845 g/mol civarındadır. Oda sıcaklığında katı halde bulunur. 

Vücutta Dağılımı ve Görevleri Nelerdir?

Yetişkin bir insan vücudunda kan ve hemoglobin adı verilen kırmızı kan hücrelerinde  ortalama 3-5 g bulunur. Vücutta bulunan demir akciğerden hücrelere oksijen, hücrelerden akciğere karbondioksit taşır. Oksijen taşınması ve depolanması, elektron taşınması, oksidatif metabolizma, hücre büyümesi ve çoğalmasında, esansiyel reaksiyonların katalizinde kullanılan, yaşam için vazgeçilmez bir elementtir.

Demir Eksikliğinde Ne Olur?

Kansızlık görülür. Kansızlığın sebep olduğu birçok rahatsızlık ortaya çıkar. Anemik kişilerde Kanda hemoglobin düşer. Okul çağında çocukların beslenmesinde demirin yetersiz olması sık hastalanma, öğrenme, algılama ve dikkat azalmasına sebep olur. Demir eksikliği anemisi enfeksiyon hastalıklarına yatkınlık oluşturması; mental, motor ve davranışsal yetersizliklere neden olması; fiziksel büyüme geriliğine yol açması nedeniyle bebek ve çocuklar için de çok önemlidir. Bu olumsuz etkiler yalnız demirin eksikliği durumunda değil, orta ve ağır düzeyde süreğen aneminin varlığında da ortaya çıkmaktadır ve geri dönüşsüzdür. Demir

Günlük Gereksinim Nedir?

Yetişkin erkeklerde 10 mg, Yetişkin kadınlarda 15-18 mg, hamile kadınlarda 27-30 mg dır. Bu veriler kişinin yaşına ve özelliklerine göre değişkenlik gösterdiğinden yetişkinler için gereken düzey tıp doktorlarınca belirlenmelidir. Bebek ve çocuklar için de demirin beslenme gereksinimi doktor kontrolünde tespit edilmeli ve doktor tavsiyeleri ile karşılanmalıdır.

Emilimi Nasıl Arttırılır?

Vücuda alınan demirin tamamı emilmez. Emilimini arttıran en önemli madde C vitamindir. Emilimi arttıran diğer etmenler ise Laktat, Pirüvat, Süksinat, Früktoz, Sorbitol, Hidroksikino, Midenin asit salgısı, Et, Balık, Tavuk, Gereksinim artışı, Depoların azalması, Hipoksemi, Artmış eritropoez şeklindedir. Emilim ile ilgili detaylı bilgi için konu ile ilgili yazılmış olan makalelerden bilgi alabilirsiniz.

Gıdacı Kafasının İncelediği Hangi Ürünlerde Demir var?

Sinangil Glutensiz Un Karışımı

Pınar Çocuk Devam Sütü

Hangi Gıdalarda Ne Kadar Bulunur?

TürKomp veri tabanında aratıldığında 547 adet gıdanın demir içerdiği bilgisine ulaşılır. Ancak bunların 512 adedinde 0,01 mg ve üzerinde demir bulunmaktadır.

100 g gıda içinde bulunan miktarın ortalama olarak verildiği tabloyu pdf olarak İNDİR butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu minerali içeren gıdalar ile ilgili bilgileri kardeş sitemizde bulabilme ihtimaliniz mevcuttur.
Veriler resmi kaynaklardan alınmış ve bilgiler bilimsel makalelerden derlenmiştir.

Please follow and like us:
error

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Facebook
LinkedIn
Instagram
Araç çubuğuna atla